Medelhavsväxter behöver på de allra flesta platser i vårt land tas in under vintern, därför är det lättast att plantera dem i stora krukor för att kunna flytta den in och ut. Plantera med ett tjock lager lecakulor i botten och använd citrusjord för bästa resultat. Det är en lite tyngre jord som passar de flesta medelhavsväxter väldigt bra.
Väderkvarnspalm, Trachycarpus fortunei
En palm med hårig stam och stor bladkrona blir ett härligt exotisk inslag i trädgården. Trachycarpus, eller Chusanpalm som den också kallas, klarar faktiskt hela 15 minusgrader. Perfekt för ett kyligare klimat! En välmående palm kan bli hela 15 meter hög med en stam på mellan 20-25 cm i diameter – här i Sverige blir de oftast kring 9 meter höga.
Trachycarpus trivs, precis som de flesta palmer, ändå allra bäst i varmare klimat, och behöver laddas upp av sommarsolen för att överleva vintern. Ett bra tips är att täcka den under den kallaste säsongen eller låta den övervintra i ett förråd eller garage.
Olivträd, Olea europaea
Oliver odlas ursprungligen i de ösliga delarna av medelhavsområdet. Man tror att olivträdet började odlas på Kreta för 3500 år sedan.Trädet bör placeras ljust, helst i full sol. Olivträd tål torka men bör inte torka ut helt, särskilt under fruktsättning är det viktigt att jorden hålls jämnt fuktig. När temperaturen faller under 10 grader bör plantan tas in för övervintring. Viktigt att trädet då inte står för varmt, undvik att placera det i närheten av element eller öppen spis.Bäst mår olivträdet i en ljus och sval placering, mellan 3-10 grader. Olivträdet är vintergrönt men bladen byts ut var 3:e år. När plantan flyttar in är det möjligt att den tappar bladen, pga. ändrad luftfuktighet.
Citrus
Det finns olika sorter av citrusväxter och alla är små, städsegröna buskar eller träd med läderartade blad. Blommorna är vita och doftar gott. Frukten är till en början liten och grönaktig och blir vid mognas aromatiska och gula eller orange. Frukten mogna inom ett år.För bästa blomning och fruktsätting bör citrusplantan placeras ute från början av juni till september. På varm och vindskyddad plats trivs den bäst. Vattna jämnt så jorden inte torkar ut helt, gödsla varannan vecka under sommarhalvåret med citrusnäring. Vid mycket regn eller låga temperaturen bör citrusen tas in. För vinterförvaring trivs citrusen bäst i ett växthus där temperaturen inte går under 7 grader. Har man inte möjlighet till det bör citrusen placeras i husets ljusaste och svalaste rum.
Fler medelhavsväxter på Plantagen
Bouganvilla, Kamelia, Nerium och Myrten